Kojení je přirozené, a i když to všechny maminky vědí, ne každá zažije úplně bezproblémové kojení. Obvykle se nějaké ty problémy vyskytnou a nejednou vedou až k ukončení kojení a přechodu na umělé mléko.

Mateřské mléko v prvních měsících života zabezpečuje nejen výživové potřeby dítěte, ale plní také ochrannou funkci a pomáhá při správném formování imunitního systému.

Po narození je imunitní systém dítěte ještě nezralý

Plnou zralost dosáhne až v období puberty. Vzhledem k faktu, že většina imunitního systému sídlí ve střevech a vzpomínaná specifická imunita je získaná, tak můžeme hodně udělat stravou a režimovými opatřeními pro zdraví našeho imunitního systému.

Právě prvních tisíc dní života, tedy období od početí po druhé narozeniny dítěte, je klíčovým obdobím, kdy má strava největší vliv na rozvoj imunity a předpoklady pro celoživotní zdraví,” uvedl imunolog, alergolog a pediatr Miloš Jeseňák.

Mateřské mléko má nenapodobitelné složení

Mateřské mléko (MM) představuje jedinečnou a nenapodobitelnou substanci, která má pozitivní účinky. Má velký význam pro dítě v prvním roce života, který zůstal v průběhu století nezpochybnitelný. Svým složením plně respektuje požadavky dítěte a adaptuje se na potřeby rostoucího dítěte postupnou změnou zastoupení jednotlivých složek.

Dnes existují mnohé studie, které jednoznačně potvrdily pozitivní účinky mateřského mléka a kojení (plného, jako i částečného) v prevenci mnoha chorobných stavů, a to jak v útlém věku, tak i v pozdějším životě. Mateřské mléko a kojení zároveň představuje významný prostředek sociální interakce mezi matkou a dítětem a přináší mnohé benefity také pro kojící matku.

Zloženie materského mlieka

Mateřské mléko je unikátní a nenapodobitelné svým specifickým složením, stravitelností a obsahem ochranných a růstových faktorů. Dítěti poskytuje ochranu před infekcemi a stimuluje jeho vývoj a dozrávání struktur orgánů, hlavně mozku. Stejně nenapodobitelný je také úzký kontakt s matkou při nošení.

Zdravé donošené dítě nepotřebuje žádnou jinou potravu, ani jiný nápoj, kromě mateřského mléka. Mateřské mléko nezabezpečuje nejen nejlepší výživu, ale je také nenahraditelným zdrojem dalších složek, které dítě potřebuje pro správnou adaptaci na samotný život. Je kdykoliv přístupné a má vždy přiměřenou teplotu.

Mateřské mléko a kolostrum (první mléko) zabezpečují adaptaci novorozence na nezávislý postnatální život (po porodu). Složení mateřského mléka odpovídá měnícím se nárokům a potřebám adaptujícího se novorozence a kojence. Mění se v průběhu prvních dní – první mléko, přechodné a zralé mléko (prvních 4 až 5 dnů, přechodné od 5. do 14. dne a zralé mléko po 14. dni).

Mění se v průběhu jednoho dne i jednoho kojení – přední mléko je řidší než zadní mléko, je bohaté na bílkoviny, laktózu a ostatní živiny a je také dostatečným zdrojem vody. Zadní mléko je zdrojem energie, je bohaté na tuky, a proto je důležité nechat dítě dostatečně dlouho pít při jednom prsníku. Cukry a tuky jsou variabilními složkami mateřského mléka, zatímco bílkoviny jsou jeho stálou složkou.

Dostatečně kojené dítě

má denně 6-8 pomočených plenek

Hlavní zásady kojení

  • podporovat kojení bez omezování délky a frekvence
  • zpočátku dítě pije velmi často (12 – 15x za den), přibližně po 6 týdnech se v kojení dostaví určitá pravidelnost
  • platí zásada – kojit tak často, a tak dlouho, jak si dítě žádá
  • nejčastější příčinou odstavení dítěte je nedostatečné sebevědomí matky, obavy z nedostatku mléka a předčasné zavedení umělé výživy
  • aby dítě vypilo dostatek zadního tučného mléka, doporučuje sepo propuštění z porodnice kojit v průběhu jednoho kojení jen z jednoho prsníku
  • po kojení není nutné mléko pravidelně odstříkávat, opodstatněné je pouze v případě přebytku mléka v prsnících
  • hmotnostní křivka kojeného dítěte nemusí mít trvale stoupající trend a hmotnostní přírůstek není jediný ukazatel prospívání dítěte
  • dostatečně kojené dítě má 6 až 8 pomočených plenek denně, první 4 týdny 2 až 4 stolice denně s pozdější možností několika denních absencí
  • méně pomočených plenek, hnědá páchnoucí stolice s hlenem spolu s plochou hmotnostní křivkou a neklidem dítěte svědčí o nedostatku mléka. Bezpečný způsob, jak tvorbu mléka opět zvýšit, je častější přikládání k obou prsníkům v průběhu jednoho kojení a časté kojení v noci, kdy je sekrece hormonu prolaktinu největší
  • kojící žena by měla dodržovat zásady správné výživy, není nutné zvyšovat kalorickou spotřebu
  • matka může kojit i v případě horečkového stavu, protože kojení v průběhu onemocnění pro dítě představuje významný zdroj utvářejících se protilátek
  • existuje jen malá skupina léků, která je při kojení kontraindikovaná, běžná antibiotika, léky proti bolesti ani teplota dítě neohrozí
  • kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol. Pokud se cigarety nedokáže vzdát, měla by kouřit maximálně pět cigaret denně a vždy až po kojení.
  • kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje matku, dítě ani plod

Odstavení si dobře rozmyslete

Pokud se rozhodnete přestat kojit nebo začít miminko dokrmovat kojeneckým mlékem, může to snížit vaši schopnost kojit a toto rozhodnutí může být později nevratné.

V případě, že chcete dokrmovat odsátým mateřským mlékem nebo dokrmovat kojeneckým mlékem, respektive přejít úplně na mléčnou kojeneckou výživu doporučujeme kojeneckou láhev DrBrown´s Natural Flow® , která byla navržena tím nejpovolanějším – pediatrem.

Jde o jedinečný patentovaný systém optimálního nasávání vzduchu do láhve, který eliminuje vakuum a vznik vzduchových bublin. Díky tomu u dětí výrazně snižuje výskyt bolení bříška, reflux, odříhnutí a nadýmání.

Láhev může pomoci zlepšit trávení

Nový ventilový systém optionsTM  je doporučen pro děti od narození a poskytuje následující benefity:

  • pomáhá minimalizovat potíže s krmením
  • eliminuje oxidaci vitamínů A, C a E
  • podporuje trávení a pokojný spánek
  • snižuje výskyt koliky, říhání a nadýmání
  • vnitřní průtokový ventil odstraňuje vznikající podtlak v láhvi