Probouzení smyslů (0-6 měsíců)

Příroda ví, co je pro miminko nejlepší: složení mateřského mléka pokrývá všechny výživové potřeby miminka.

Když kojíte, můžete si být jistá, že miminko dostává vše, co potřebuje.

Výhody mateřského mléka

 • Složení mateřského mléka se s věkem mění a pokrývá vždy celou škálu živin, které dítě právě potřebuje.
 • Mateřské mléko je šité na míru křehkému organismu a nezralému trávicímu systému.
 • Vaše mléko dá miminku protilátky, které jsou potřebné pro jeho imunitu.

Speciální vazba

 • Při kojení přicházíte s miminkem do kontaktu kůže na kůži. Dítě se orientuje podle dotyku a vůně: váš kontakt a vůně jsou pro něho uklidňující. Základní je vzájemná důvěra.
 • Rozhodující jsou první pokusy: věřte svému miminku. Instinktivně ví, jak se má přisát. Sací reflex je nejsilnější v prvních hodinách po porodu. Nejlepší je začít hned po porodu, aby se začalo produkovat mléko. Když je to pro vás příliš brzy, zkuste se zrelaxovat, sama v klidné místnosti.
 • Najděte si vhodnou pozici. Než se bradavky přizpůsobí kojení, mohou být citlivé. Pocit při kojení může být nejdříve neobvyklý a překvapující. Pokud během prvních sekund cítíte bolest, vložte miminku do úst prst a upravte jeho pozici. Poraďte se s laktační poradkyní, jak dát miminko přisát, aby vás to nebolelo.
 • Pohodlně se usaďte v klidném, dobře vyvětraném, ne příliš teplém pokoji. Miminko by nemělo být rušené okolními vlivy. Nedržte ho, vypodložte ho polštáři. Mělo by ležet oproti vám, tváří k prsu, mírně nakloněné dozadu, aby se mu lépe polykalo.
 • Miminko kojte kdykoliv si požádá, neznepokojujte se počtem kojení a trvání kojení, hlavně ne během prvních dní. Postupně se počet kojení ustálí na 8-12 kojení denně. Čas kojení se může lišit, od 10 minut až 1 hodinu. Miminko se bude krmit podle toho, jak bude mít chuť a vám se bude produkovat mléko. Miminko nechte na prsu, dokud cítíte, že saje mléko.
 • Odsávačku můžete použít např., když se chystáte být během dne pryč. Mějte však na mysli, že mléko nemůžete skladovat v lednicí déle než 48 hodin a při teplotě max. 4 °C. Pokud jste mléko zmrazila, nerozmrazujte ho v mikrovlnné troubě, zničilo by to všechny látky, které chrání miminko před infekcemi.

Strava a kojení

Jezte vyváženou stravu a myslete na to, že byste měla mít o něco vyšší příjem potravy, než když jste nekojila. Neměl by být zas tak vysoký jako během těhotenství.

Pokud jste byla zvyklá během těhotenství svačit mezi hlavními jídly, můžete tak dělat i během kojení. Pokud jste v těhotenství nabrala kila na výše, nedoporučuje se radikálně hubnout během kojení. Mohla byste tak připravit miminko o důležité složky výživy.

Vynechte: alkohol, tabák, sóju a sójové výrobky, které obsahují fytoestrogeny. Tyto složky mají podobný účinek jako estrogeny a ovlivňují hormonální rovnováhu.

Vyhněte se: jídlům, které mají výraznou chuť a ovlivňují chuť vašeho mléka. Některé děti jsou na to citlivé, některé ne. Když budete během kojení jíst pestrou stravu, tělo miminka bude zvyklé na tyto potraviny i v době, kdy mu jich začnete dávat jako příkrm.

Zvolte: mléčné produkty (mléko, jogurt, tvaroh) pro dostatečný příjem vápníku.

 • Maso, ryby a vejce mají vysoký obsah proteinů a železa, které si po porodu potřebujete doplnit.
 • Ovoce a zelenina mají vysoký obsah vlákniny, minerálů a vitamínů.
 • Cereálie (rýže, krupice, těstoviny), luštěniny (fazole, čočka atd.) a brambory, které obsahují sacharidy, minerály, vitamíny a vlákninu.

Tuky: hlavně řepkový olej a olej z vlašských ořechů nebo směsi vícero olejů, které jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin.

Voda: pijte hodně vody, protože mateřské mléko se skládá z velké části z vody. Proto budete mít během kojení větší požadavky na příjem vody.