Spánek

V prvních dnech života spí miminko 16 až 18 hodin denně. Doba spánku bude postupně klesat. Kvalita spánku je nezbytná pro zdravý růst a vývoj.

Počas prvních měsíců je dobré mít postílku hned při své posteli. Pokud se bojíte, že miminko během prvních hodin spánku vzbudíte, dejte postýlku do pokoje hned při vaší ložnice. Uslyšíte když se vzbudí.

Dříve či později prospí celou noc a můžete ho dát do vlastního pokoje. Čím jsou děti starší, tím více reagují na zvuky a pohyby kolem sebe.

Pokud se budete řídit následujícími opatřeními bude miminko v postýlce v naprostém bezpečí. Miminko bábätko položte na záda, ne na břicho. Tato pozice předchází náhlým dětským úmrtím.

 • vyberte matraci, která přesně sedí do postýlky. Malá matrace by vytvořila v postýlce mezery kam by mohlo dítě spadnout.
 • žádné podušky, přikrývky a deky: nejlepší volbou je spací pytel nebo overal.
 • žádné přikrývky před 36 měsícem.
 • vyhněte se plyšovým hračkám, případně je přivažte k zábradlí, aby nespadly na dítě. Předcházíte tak udušení.
 • kontrolujte teplotu v pokoji, ideální teplota je 19 ° C.
 • žádné domácí zvířata v dětském pokoji, v zájmu hygieny i bezpečnosti.

Když je miminko nahoře, můžete jej otočit na bříško, aby si posílilo svaly zad a vidělo svět z jiného úhlu.

Kromě času kojení, miminko většinou hluboce spí. Střídají se fáze spánku a intenzivní bdělosti. Vzorec spánku miminka je zcela jiný než váš. Miminko vstává každé 3-4 hodiny a kojí se 6-8 krát za den.

Po 2 měsíci začíná dítě rozlišovat den a noc.

Když dorostou děti do stádia s REM fází spánku, usnou dřív po uložení a hlubším spánkem. REM fáze je krátká, ale intenzivní. V této spánkové fázi se dětem sní.

Možná se vám zdá, že dítě spí jen krátce. Stačí mu 30 minut až hodina, aby dobilo energii. V noci se pomalu přestávají kojit.

Spánkové vzorce dítěte se mění. Dítě spí stále méně a méně. Spánkové fáze se zkracují a některé zcela vymizí.

Děti začnou před spaním protestovat. Půl hodinu před spaním je upozorněte, aby dokončili všechny aktivity a připravili se na spánek.

Dítě potřebuje režim a předspánkové rituály: ukolébavky, pohádky, polibky – cokoliv co děťátko uklidní:

 • dejte mu oblíbenou plyšovou hračku
 • nechte zapnuté malé světélko nebo otevřené dveře. Dítě bude mít pocit, že v noci není zcela samo

Starším dětem můžete dát chvilku času na uklidnění v posteli. To však neznamená, že budou sledovat televizi.

Neustále buzení se dítěte během noci vyrušuje samotné dítě i rodiče a celou rodinu. Je velmi důležité, abyste spánkový rytmus upravili postupně a citlivě.

Dítě by se mělo naučit usnout samo.

Některé děti se začnou bát jakmile si lehnou do postele. Bojí se tmy, samoty a strašidel pod postelí. Rušivě může působit změna režimu, stěhování, TV program nebo živá fantazie.

Pokud na vás v noci volá vystrašené dítě, zeptejte se ho, co ho tak vystrašilo. Citlivě ho ujistěte, že strašidla neexistují, a dejte mu plyšovou hračku.

Někdy pomůže i když necháte po celou noc zapnuto malé světélko. Pokud se strach změní na fobii ze tmy, dřív než začnete opět spát s dítětem v téže posteli, poraďte se s odborníkem.

Asi každý rodič už zažil jak se jeho dítě strhne ze snu, zpocené, vystrašené a s pláčem.

Váš klid uklidní dítě nejvíce:

 • vysvětlete mu, že to byl jen sen a pomozte mu zase usnout
 • zkuste si s dítětem promluvit o tom co se mu zdálo a zjistěte odkud noční můry pocházejí. Když pochopíte zdroj špatných snů, pomůže vám to dítě rychleji uklidnit.
 • pokud noční můry přetrvávají kontaktujte lékaře.