V současnosti je očkování velkým tématem. Zda očkovat nebo ne, zůstává nakonec vždy na rodičích. O povinných vakcínách a termínech vakcinace by vás měl informovat váš lékař.

Povinné očkovania na Slovensku:

  • záškrt
  • tetanus, dávivý kašel
  • přenosná dětská obrna

 

Očkovací kalendář

3.–6. týden Jen u novorozenců a kojenců, kteří mají riziko nákazy tuberkulózou v rodině, probíhá očkování proti tuberkulóze.
od 9. týdne 1. dávka hexavalentní očkovací látky(proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, Haemophilu influenzae b, dětské přenosné obrně a hepatitidě typu B v jedné injekci), 1. dávka pneumokokové vakcíny. (U dítěte, které bylo očkováno proti tuberkulóze, se první dávka hexavakcíny podává až po 15. týdnu a po zahojení jizvy po BCG inokulaci.)
3.–4. měsíc 2. dávka hexavalentní očkovací látky, 2. dávka pneumokokové vakcíny
4.–5. měsíc 3. dávka hexavalentní očkovací látky, 3. dávka pneumokokové vakcíny
11.–15. měsíc 4. dávka hexavalentní očkovací látky, 4. dávka pneumokokové vakcíny. (Vakcína proti pneumokoku se podává současně s hexavakcínou nebo v odstupu 2 týdnů. Je hrazená ze zdravotního pojištění, není povinná.) 4. dávka hexavalentí očkovací látky se může podat do 18 měsíců věku.
15.–18. měsíc Očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám.
21.–28. měsíc Druhé očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám. (Na základě výsledků národních serologických přehledů a současné epidemiologické situace se očekává posunutí aplikace do věku 7–8 let.)
5–6 let Přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli.
10–11 let Přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a dětské přenosné obrně.(Další přeočkování proti tetanu po 15 letech.)
13–14 let Očkování proti lidským papilomamavirům (2 dávky: 0–6 měsíců). (Očkování není povinné, ale je hrazené ze zdravotního pojištění.)


Jak uklidnit miminko při očkování

Díky plošnému a systematickému očkování byly některé vážné a smrtící onemocnění úplně vyhubeny. Aby se tato onemocnění nevrátily je třeba očkovat každou novou generaci.

Očkování může být pro dítě dost stresující. Vysvětlete mu, co se bude dít a proč, ujistěte ho, že budete celou dobu při něm. Nezapomeňte vzít k lékaři oblíbeného plyšáka. V lékárně se dají koupit různé krémy a náplasti, které zmírní bolest po injekci. Zdravotní sestry a pracovníci v lékárně vám budou umět poradit.