Připravujeme výbavičku

Základní dětské věci

3 velikosti oblečení potřebné během prvních 6 měsíců.

Myslete na to, že novorozenecké oblečení bude dobré jen dětem s nízkou porodní hmotností jako jsou dvojčata, nebo dříve narozené děti. Vhodnější bude, když si koupíte velikost č. 1. Nekupujte velké množství oblečení dopředu, stačí vám tolik, abyste měli v zásobě oblečení mezi dvěma praními.

Budete potřebovat hlavně pyžamo, body, vlněný nebo bavlněný svetřík, v závislosti od sezony, botičky, ponožky, malý klobouček, fusak a teplý overal na první procházky. Na koupání budete potřebovat ručníky, případně župan.

2 důležité kusy oblečení, které zvýší pohodlí a bezpečnost dítěte:

  • Bavlněné body s dlouhými nebo krátkými rukávy a cvoky, urychlí vysvlékání, bez toho, abyste musela body vysvlékat přes hlavu.
  • Vak na spaní bez rukávů: malý spací vak, který se obléká na pyžamo, místo peřinky, která je pro miminko nebezpečná. Můžete zvolit vícero vrstev podle počasí a pokojové teploty.

Nábytek do dětského pokoje

Ak dodržíte zopár základných opatrení, dieťatko bude vo svojej izbe v  bezpečí. Tá musí byť čistá, a ľahko udržiavateľná:

  • ujistěte se, že podlaha není drsná a na nábytku nejsou žádné ostré hrany ve výšce hlavičky miminka, které se začíná plazit.
  • elektrické zásuvky musí být mimo dosah miminka, nebo musí být vybavené bezpečnostním krytem.
  • vyhněte se hrubým závěsům, rohožkám a kobercům, které by mohly být živnou půdou pro roztoče.
  • pokud jste pokoj renovovali, udělejte tak několik týdnů před narozením. Aby se stihly z malůvky a nábytku odvětrat toxické látky.

Kolébka nebo dětská postýlka?

Kolébku budete moci používat do třech měsíců dítěte. V postýlce bude moci spát do 2-3 let.

Kolébky a dětské postýlky musí být stabilní a musí splňovat přísné bezpečnostní standardy.

  • pokud je v nich od výroby povlečení, je třeba jej vyprat
  • v případě, že má postýlka zábradlí, mezera mezi jednotlivými tyčemi musí být široká 45–65 mm

Matrace musí být stejné velikosti jako postýlka, aby dítě nespadlo do mezery. Na matraci dejte igelitovou podložku a na ni prostěradlo, ochrání matraci před znečištěním. Porodní asistentky a pediatři vám určitě doporučí, abyste miminko nenechávali spát s polštářem nebo peřinkou, kvůli bezpečnosti. Mohlo by se zadusit.

Pokud je to nutné, chraňte postýlku síťkou proti hmyzu.

Přebalovací pult

Důležité je, aby byl přebalovací pult stabilní a miminko z něho nespadlo. Nejvhodnější je dát ho do koupelny, blízko umyvadla, aby se vám miminko snadno umývalo. Nebo do ložnice.

Pro začátek můžete miminko koupat v umyvadle, později bude třeba koupit vaničku.

Sedačky a křesílka

Nejdůležitější ze všech je autosedačka, kterou budete potřebovat už při odchodě z porodnice. Všechny modely jsou vybaveny bezpečnostními zámky. Některé z nich jsou multifunkční: dají se nosit v ruce jako košík a připevnit je k sedadlu auta nebo ke kočárku.

Jednoduše řečeno, jsou určeny na přepravu miminka, z jednoho místa do druhého. Jejich nadměrné používání může zpomalit motorický vývoj miminka.