První příkrmy (6-9 měsíců)

Okolo 6 měsíce přidáváme dítěti jinou stravu než mateřské mléko. To však ještě zůstává hlavní složkou potravy dítěte.

Mléko je pro dítě stále hlavní potravou

Aby byly naplněny výživové potřeby dítěte v tomto věku, potřebuje dítě stále 5–6 krmení denně (přibližně 700 ml mléka).

Pokud nechcete nebo nemůžete kojit poraďte se s lékařem

Pomůže vám zvolit vhodnou mléčnou kojeneckou výživu, která pokryje výživové potřeby vašeho miminka.

Rozšiřování jídelníčku umožňuje přejít dětem ze stravy malého dítěte na stravu staršího dítěte. Tato fáze se začíná od 6 měsíců. Je obdobím intenzivního růstu a získáváním nezávislosti. Dítě si osvojuje základy vyváženého stravování.

Nové jídla představujte dítěti postupně. Váš lékař vám poradí, kdy a jaké jídla do jídelníčku zařadit.

Miminko přejde z několika jídel denně na 4 chody denně. Tento vzorec si zachová pravděpodobně až do dospívání. Postupný přechod na jezení s malou lžičkou a tuhá strava, budou pro dítě zdrojem nových podnětů a radosti. Je to první krok k vyváženému stravování a budoucímu zdraví.

Oběd je hotový!

Děti jsou připravené učit se kousat potravu a zacházet se lžičkou, talířem a hrníčkem.

Na začátku můžete dítěti nabídnout ovoce, zeleninu, povařené a rozmačkané brambory. Vyzkoušejte výživu s cereáliemi z lahve. Ze začátku je lepší nemixovat mnoho chutí a jídel dohromady. Dítěti představujte najednou vždy jen jednu novou potravinu a chuť.

Se kterými potravinami začít?

Zelenina s menším obsahem vlákniny, aby bylo dítě déle syté: dýně, zelené fazolky, cuketa, mrkev atd. Aby byla konzistence jemná, budete muset zeleninu dobře rozmixovat, v případě potřeby zahustit bramborami.

Ovoce uvařte a rozmixujte jako přesnídávku. Cukr není potřeba přidávat. Užitečné informace: ovoce a zelenina obsahují vysoký obsah stopových prvků a zdraví prospěšných živin, jako jsou vitamíny, vláknina a minerály.

Kojenecké pšeničné kaše v prášku jsou zdrojem nových chutí a dětem dodají v růstové fázi dostatek energie. Jsou dobrým zdrojem extra vitamínů a minerálů, které pokrývají všechny potřeby dítěte.

Užitečné informace: vyhněte se chlazeným masovým výrobkům, které jsou mastné a velmi slané. Maso, ryby, vejce a vnitřnosti jsou dobrým zdrojem proteinů. Jsou základem pro správný růst a funkci dětského organismu.

Dítěti dávejte pít dostatek čisté vody – během jídla a mezi jídly, bez přidaného cukru.