Zdravá a fit

Doktoři a porodní asistentky budou během celého těhotenství sledovat správný vývoj vašeho těhotenství. Vysvětlí vám možná rizika a opatření, jak se jim vyhnout. Budou vás podporovat během celého těhotenství.

V poradně jde o rutinní vyšetření, během kterých lékař sleduje a kontroluje správný průběh vašeho těhotenství.

První prenatální vyšetření

První ultrazvukové vyšetření absolvujete před koncem třetího měsíce. Do poradny budete chodit každý měsíc až do osmého měsíce.

Co se sleduje?

Vaše váha a krevní tlak.

Odebere se vzorek moči pro vyšetření bílkovin v moči (albumínu) a cukru (glukóza), ), aby se podchytily možné problémy ve spojitosti s ledvinami nebo cukrovkou.

Během první návštěvy lékař zmapuje okolnosti vašeho těhotenství a dostanete první rady a další instrukce. Dostanete otázky ohledně vašeho zdravotního stavu a překonání nemocí, vás i vašeho partnera. Zeptají se na váš životní styl a životní prostředí.

Odeberou vám malý vzorek krve. Lékař vám zkontroluje hladinu cukru v krvi (glykémie) a hladinu železa (feritin). Identifikuje vaši krevní skupinu a zkontroluje, zda jste očkovaná proti konkrétním nemocem (toxoplazmóza, rubeola – zarděnky).

První ultrazvuk se dělá ve 12. týdnu od vaší poslední menstruace

Lékař vypočítá:

 • začátek těhotenství,
 • pravděpodobný datum porodu.

Monitoruje:

 • celý vývoj vašeho těhotenství,
 • růst a vývoj plodu.

Během tohoto prvního vyšetření se vyšetřuje nuchální translucence – šíjové projasnění. Je to jeden z faktorů, který hraje roli v Downově syndromu.

Předtím, než všem oznámíte, že čekáte miminko, doporučujeme, abyste si počkala na výsledky prvního ultrazvuku. Druhé vyšetření absolvujete ve 4. měsíci. Při pravidelných vyšetřeních se měří děloha, kontroluje se děložní krček a poslouchá se srdíčko miminka.

Druhé ultrazvukové vyšetření ve 4. měsíci

Jde o běžné vyšetření, kdy vám lékař měří dělohu, zkontroluje děložní krček a sleduje tep miminka.

Třetí prenatální vyšetření v 5. měsíci

Toto prenatální vyšetření probíhá jako všechna předešlá.

Ultrazvuk je naplánován na 22. týden od vaší poslední menstruace. Lékař sleduje tělesnou strukturu, odchylky ve vývinu a formování orgánů (konkrétně vývin srdíčka). Růst monitoruje měřením průměru hlavičky a bříška. Podle toho ví posoudit, zda je miminko zdravé a správně se vyvíjí.

Čtvrté prenatální vyšetření v 6. měsíci

Je podobné jako dvě předcházející. Zahrnuje další krevní vyšetření na screening žloutenky typu B a nízké hladiny železa. Lékař poslouchá srdeční aktivitu miminka, sleduje jeho vzhled a první známky aktivity v děloze.

Páté prenatální vyšetření v 7. měsíci

Proběhne opakovaná kontrola všech parametrů: váha, krevní tlak, výsledky krevních a močových testů, vyšetření děložního krčku a měření dělohy.

Šesté prenatální vyšetření v 8. měsíci

Proběhne opakovaná kontrola všech parametrů: Tretí ultrazvuk je naplánovaný na 32. týždeň váha, krevní tlak, výsledky krevních a močových testů, vyšetření děložního krčku a měření dělohy.

Na každém ultrazvuku dostanete snímky miminka, které si můžete vzít s sebou domů. Budete mít první “fotografii“ a aspoň malou představu o tvářičce miminka.

Sedmé prenatální vyšetření v 9. měsíci

Příprava na porod. Lékař vyšetří tvar a rozměry pánve, zkontroluje podmínky v děloze, podívá se, jak je miminko otočeno a poslechne si jeho tep. Na základě těchto parametrů se s lékařem dohodnete na nejvhodnější formě porodu.


Upravte svoje životní prostředí

 • pokud jste to ještě neudělala, přestaňte kouřit. Poproste lidi z okolí, aby nekouřili ve vaší blízkosti: pro plod je i pasivní kouření škodlivé.
 • větrejte každý den aspoň 15 minut, , zbavíte se tak mikrobů a vlhkosti.
 • odstraňte všechny smradlavé a aromatické přípravky, nečistoty a čistící přípravky do domácnosti. Zkontrolujte, zda funguje větrání a zda efektivně odvádí vlhkost a plíseň.
 • vyhněte se používání jakýchkoliv druhům aerosolů (osvěžovače vzduchu, insekticidy atd.), které jsou zdrojem škodlivých chemikálií.
 • pokud budete před příchodem miminka renovovat nebo dělat dekorační práce, hledejte barvy, koberce a nábytek bez VOC (těkavých látek), které jsou vysoce alergenní.
 • vyberte si ložní prádlo, které neudržuje prach a roztoče.
 • i když nebyl prokázán nepříznivý vliv Wi-Fi a mobilních telefonů, nenoste telefon v kapse. Omezte délku telefonních hovorů a odstraňte telefony z ložnice.zo spálne odstráňte telefóny.

Zkontrolujte své okolí

 • vyhněte se přímému kontaktu s nemocnými a potencionálně infikovanými lidmi, vyhněte se také nemocnici.
 • zvykněte si důkladně umývat si ruce (aspoň 20 sekund). Poproste své okolí, aby si taktéž důkladně umývalo ruce.

Sledujte svůj zdravotní stav

 • neberte žádné léky bez předešlé konzultace s lékařem. Patří sem i léky, které běžně užíváte: léky proti kašli, tabletky, čípky, rostlinné přípravky, esenciální oleje atd. Dokonce i ty nejpřírodnější léčiva, které považujete za běžné, samozřejmé a neškodné, může pro plod v těhotenství představovat určitý risk.
 • pozorně si přečtěte příbalovou informaci k lékům: mnoho z nich nejsou vhodné pro těhotné ženy.
 • vyhněte se vakcinacím, pokud vám ji váš lékař sám nepředepsal.
 • pokud potřebujete jít na roentgen, oznamte personálu, že jste těhotná: : záření je během počátečního těhotenství velmi škodlivé. Dostanete olověnou zástěru, která chrání vaše bříško i miminko před roentgenovými loučemi.


V souvislosti s nevolností a únavou, prožívají těhotné ženy různé druhy nepohodlí. Některé trvají krátce, jiné vám znepříjemňují život poměrně dlouho. Poraďte se s lékařem, jak by vám mohl pomoci zmírnit vaše celkové nepohodlí.

Hodně se potím, co mám dělat?

Těhotenské hormony stimulují potní žlázy. Nejvíce se potí místa s vyšším podkožním tukem (podpaží, hrudník).

Vyberte si pH neutrální mýdlo. Noste bavlněné prádlo. Vyberte si deodorant bez parabenů nebo vyzkoušejte mastenec. Nechte si poradit od vašeho lékaře.

Trápí mě pálení žáhy a reflux trávicích kyselin

Jde o velmi častý problém, který může mít dvě příčiny:

 • hormonální: progesteron, hormon, který se v těhotenství vylučuje ve velkém množství, může zhoršovat vaše trávení.
 • fyzickou: na konci těhotenství tlačí děloha na žaludek, což může vést k refluxu.

Jak předcházet pálení žáhy a trávicím obtížím?

 • po jídle si nechoďte hned lehnout, večer jezte menší porce a spěte s hlavou v mírně vyvýšené poloze.
 • vyhněte se kyselým jídlům (nakládané okurky, citrusové ovoce atd.), stimulantům (káva, čaj), perlivým nápojům a jídlům s vysokým obsahem tuku.

V případě pochybností se poraďte se svým lékařem.

Potřebuji chodit stále na toaletu, co mám dělat?

Během prvního trimestru je časté močení prvním příznakem těhotenství a souvisí s hormonálními změnami.

Během třetího trimestru souvisí časté močení s rostoucím tlakem dělohy na na močový měchýř a pohyby miminka.

Určitě proto neomezujte příjem tekutin: je velmi důležité, abyste byla neustále hydratovaná. Pokud máte často žízeň, vaše buňky trpí a trpí i miminko. Během dne vypijte aspoň 1,5 litru vody.

Mám zácpu

Tento problém je hlavně fyzický. Děloha se zvětšuje, tlačí na střeva a omezuje trávicí pohyby.

Progesteron, hormon, který se během těhotenství produkuje ve velkém množství, může narušovat trávení. Během těhotenství více sedíme, méně se hýbeme, což může vést taktéž k zácpě.

Pijte hodně vody (obohacené o magnézium). Zvyšte příjem potravin bohatých na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné potraviny atd.).

Buďte aktivnější. Pokud nejste příliš unavená, každý den věnujte půl hodinu chůzi, která problém se zácpou vyřeší. Můžete se poradit také s vaším lékařem.

Cítím ostrou bolest v podbřišku, jako bych měla dostat menstruaci, je to běžné?

Tento typ bolesti je poměrně znepokojující. Na začátku těhotenství je způsoben změnami v děloze.

Na konci těhotenství, když se blíží porod, způsobují bolest rozestupující se pánevní kosti.. Pokuste se relaxovat a dopřejte si hodně odpočinku. Když bolest neustupuje, poraďte se se svým lékařem.

Krvácím, je to nebezpečné?

Tento druh nepravidelného a slabšieho krvácania sa vyskytuje v priebehu prvých týždňov tehotenstva. Nenechajte sa znepokojiť, takéto krvácanie nie je vo väčšine prípadov nebezpečné.

Tento druh nepravidelného a slabšího krvácení se vyskytuje v průběhu prvních týdnů těhotenství. Nenechte se znepokojit, takovéto krvácení není ve většině případů nebezpečné.

Objevuje se v období, kdy jste zvykla mít termín menstruace. Krvácení je způsobeno vrůstáním vajíčka do stěny dělohy. Pokud máte obavy, konzultujte svůj stav s lékařem.

Mám křeče a bolí mě svaly, co mám dělat?

Křeče se objevují nejčastěji v noci, v druhém trimestru těhotenství. Může být způsobeno oběhovými problémy nebo nedostatkem vitamínu B nebo vápníku.

Existuje několik druhů bolesti svalů: bolesti zad, bolesti pánve v oblasti podbřišku a bolesti žeber. Jsou způsobeny změnou držení páteře nebo jsou vedlejším efektem hormonálních změn nebo nedostatku určitého vitamínu.

Odpočinek bolesti zmírní. Pokud bolest přetrvává, poraďte se s lékařem.

Mám těžké nohy, co mám dělat?

Jde o problém krevního oběhu, který mají těhotné ženy poměrně často. Oddychujte s vyloženými nohami, podpoříte tak cirkulaci krve v celém těle.

Lékař vám může předepsat stahovací punčochy, které nohy odlehčí a uvolní. Vyhněte se horké koupeli a všeobecně vysokým teplotám. Nestůjte příliš dlouho bez pohybu. Na rozproudění krve je skvělá chůze nebo plavání.

Mám časté bolesti zad, co mám dělat?

Tyto bolesti jsou způsobeny narůstající váhou vašeho miminka. Kulaté bříško vás tahá mimo vaše těžiště, na které jste zvyklá.

Dbejte na správné držení těla: vyhněte se vyklenutí křížové části, pokuste se držet páteř rovně, zatahujte a uvolňujte pánev, zmírníte tím tak napětí v oblasti zad.

Nikdy neberte léky, které vám nepředepsal váš lékař. Pokud je bolest příliš silná, nesnesitelná, poraďte s lékařem.