Domů > Zdravá a fit
Doktoři a porodní asistentky budou během celého těhotenství sledovat správný vývoj vašeho těhotenství. Vysvětlí vám možná rizika a opatření, jak se jim vyhnout. Budou vás podporovat během celého těhotenství.
V poradně jde o rutinní vyšetření, během kterých lékař sleduje a kontroluje správný průběh vašeho těhotenství.
První ultrazvukové vyšetření absolvujete před koncem třetího měsíce. Do poradny budete chodit každý měsíc až do osmého měsíce.
Co se sleduje?
Vaše váha a krevní tlak.
Odebere se vzorek moči pro vyšetření bílkovin v moči (albumínu) a cukru (glukóza), ), aby se podchytily možné problémy ve spojitosti s ledvinami nebo cukrovkou.
Během první návštěvy lékař zmapuje okolnosti vašeho těhotenství a dostanete první rady a další instrukce. Dostanete otázky ohledně vašeho zdravotního stavu a překonání nemocí, vás i vašeho partnera. Zeptají se na váš životní styl a životní prostředí.
Odeberou vám malý vzorek krve. Lékař vám zkontroluje hladinu cukru v krvi (glykémie) a hladinu železa (feritin). Identifikuje vaši krevní skupinu a zkontroluje, zda jste očkovaná proti konkrétním nemocem (toxoplazmóza, rubeola – zarděnky).
První ultrazvuk se dělá ve 12. týdnu od vaší poslední menstruace
Lékař vypočítá:
Monitoruje:
Během tohoto prvního vyšetření se vyšetřuje nuchální translucence – šíjové projasnění. Je to jeden z faktorů, který hraje roli v Downově syndromu.
Předtím, než všem oznámíte, že čekáte miminko, doporučujeme, abyste si počkala na výsledky prvního ultrazvuku. Druhé vyšetření absolvujete ve 4. měsíci. Při pravidelných vyšetřeních se měří děloha, kontroluje se děložní krček a poslouchá se srdíčko miminka.
Jde o běžné vyšetření, kdy vám lékař měří dělohu, zkontroluje děložní krček a sleduje tep miminka.
Toto prenatální vyšetření probíhá jako všechna předešlá.
Ultrazvuk je naplánován na 22. týden od vaší poslední menstruace. Lékař sleduje tělesnou strukturu, odchylky ve vývinu a formování orgánů (konkrétně vývin srdíčka). Růst monitoruje měřením průměru hlavičky a bříška. Podle toho ví posoudit, zda je miminko zdravé a správně se vyvíjí.
Je podobné jako dvě předcházející. Zahrnuje další krevní vyšetření na screening žloutenky typu B a nízké hladiny železa. Lékař poslouchá srdeční aktivitu miminka, sleduje jeho vzhled a první známky aktivity v děloze.
Proběhne opakovaná kontrola všech parametrů: váha, krevní tlak, výsledky krevních a močových testů, vyšetření děložního krčku a měření dělohy.
Proběhne opakovaná kontrola všech parametrů: Tretí ultrazvuk je naplánovaný na 32. týždeň váha, krevní tlak, výsledky krevních a močových testů, vyšetření děložního krčku a měření dělohy.
Na každém ultrazvuku dostanete snímky miminka, které si můžete vzít s sebou domů. Budete mít první “fotografii“ a aspoň malou představu o tvářičce miminka.
Příprava na porod. Lékař vyšetří tvar a rozměry pánve, zkontroluje podmínky v děloze, podívá se, jak je miminko otočeno a poslechne si jeho tep. Na základě těchto parametrů se s lékařem dohodnete na nejvhodnější formě porodu.
Zkontrolujte své okolí
Sledujte svůj zdravotní stav
V souvislosti s nevolností a únavou, prožívají těhotné ženy různé druhy nepohodlí. Některé trvají krátce, jiné vám znepříjemňují život poměrně dlouho. Poraďte se s lékařem, jak by vám mohl pomoci zmírnit vaše celkové nepohodlí.
Těhotenské hormony stimulují potní žlázy. Nejvíce se potí místa s vyšším podkožním tukem (podpaží, hrudník).
Vyberte si pH neutrální mýdlo. Noste bavlněné prádlo. Vyberte si deodorant bez parabenů nebo vyzkoušejte mastenec. Nechte si poradit od vašeho lékaře.
Jde o velmi častý problém, který může mít dvě příčiny:
Jak předcházet pálení žáhy a trávicím obtížím?
V případě pochybností se poraďte se svým lékařem.
Během prvního trimestru je časté močení prvním příznakem těhotenství a souvisí s hormonálními změnami.
Během třetího trimestru souvisí časté močení s rostoucím tlakem dělohy na na močový měchýř a pohyby miminka.
Určitě proto neomezujte příjem tekutin: je velmi důležité, abyste byla neustále hydratovaná. Pokud máte často žízeň, vaše buňky trpí a trpí i miminko. Během dne vypijte aspoň 1,5 litru vody.
Tento problém je hlavně fyzický. Děloha se zvětšuje, tlačí na střeva a omezuje trávicí pohyby.
Progesteron, hormon, který se během těhotenství produkuje ve velkém množství, může narušovat trávení. Během těhotenství více sedíme, méně se hýbeme, což může vést taktéž k zácpě.
Pijte hodně vody (obohacené o magnézium). Zvyšte příjem potravin bohatých na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné potraviny atd.).
Buďte aktivnější. Pokud nejste příliš unavená, každý den věnujte půl hodinu chůzi, která problém se zácpou vyřeší. Můžete se poradit také s vaším lékařem.
Tento typ bolesti je poměrně znepokojující. Na začátku těhotenství je způsoben změnami v děloze.
Na konci těhotenství, když se blíží porod, způsobují bolest rozestupující se pánevní kosti.. Pokuste se relaxovat a dopřejte si hodně odpočinku. Když bolest neustupuje, poraďte se se svým lékařem.
Tento druh nepravidelného a slabšieho krvácania sa vyskytuje v priebehu prvých týždňov tehotenstva. Nenechajte sa znepokojiť, takéto krvácanie nie je vo väčšine prípadov nebezpečné.
Tento druh nepravidelného a slabšího krvácení se vyskytuje v průběhu prvních týdnů těhotenství. Nenechte se znepokojit, takovéto krvácení není ve většině případů nebezpečné.
Objevuje se v období, kdy jste zvykla mít termín menstruace. Krvácení je způsobeno vrůstáním vajíčka do stěny dělohy. Pokud máte obavy, konzultujte svůj stav s lékařem.
Křeče se objevují nejčastěji v noci, v druhém trimestru těhotenství. Může být způsobeno oběhovými problémy nebo nedostatkem vitamínu B nebo vápníku.
Existuje několik druhů bolesti svalů: bolesti zad, bolesti pánve v oblasti podbřišku a bolesti žeber. Jsou způsobeny změnou držení páteře nebo jsou vedlejším efektem hormonálních změn nebo nedostatku určitého vitamínu.
Odpočinek bolesti zmírní. Pokud bolest přetrvává, poraďte se s lékařem.
Jde o problém krevního oběhu, který mají těhotné ženy poměrně často. Oddychujte s vyloženými nohami, podpoříte tak cirkulaci krve v celém těle.
Lékař vám může předepsat stahovací punčochy, které nohy odlehčí a uvolní. Vyhněte se horké koupeli a všeobecně vysokým teplotám. Nestůjte příliš dlouho bez pohybu. Na rozproudění krve je skvělá chůze nebo plavání.
Tyto bolesti jsou způsobeny narůstající váhou vašeho miminka. Kulaté bříško vás tahá mimo vaše těžiště, na které jste zvyklá.
Dbejte na správné držení těla: vyhněte se vyklenutí křížové části, pokuste se držet páteř rovně, zatahujte a uvolňujte pánev, zmírníte tím tak napětí v oblasti zad.
Nikdy neberte léky, které vám nepředepsal váš lékař. Pokud je bolest příliš silná, nesnesitelná, poraďte s lékařem.