Příprava na porod

Zdá se vám, že se blíží porod? Připravte se na něj fyzicky i psychicky, připravte si tašku do porodnice a zachovejte si chladnou hlavu.

Když se připravíte dopředu, budete mít při porodu chladnou hlavu. Vaše porodní asistentka vám poradí, jak se co nejlépe na porod připravit.

Je velmi důležité naučit se metody správného dýchání a uvolňování svalů. Tyto metody jsou užitečné také při zotavování se po porodu a při udržení ohybnosti a svalového tonusu.

  • jóga: pomůže vám poslouchat vaše tělo, bojovat proti únavě, nespavosti, úzkosti a bolesti svalů. Je to výborný způsob, jak zlepšit dýchání a svalový tonus.
  • prenatální haptonomie: komunikace dotykem mezi maminkou a miminkem v bříšku. Praktikuje se to v párech nebo s někým koho dobře poznáte. Pomůže vám navázat první kontakt, připraví vás na rodičovství a sníží napětí a bolesti v zádech. Dostanete se do rozpoložení, které vám pomůže také při samostatném porodu.
  • sofrologie: je založena na trénování relaxace a bdělosti, je to metoda relaxace, která vás dostane do stavu podobnému spánku a naučí vás zbavit se napětí.
  • příprava v bazénu: voda vás na chvilku odbřemení od těžkého bříška. Plaváním citlivě zpevníte svaly, uvolníte bolest a napětí v zádech, zlepšíte cirkulaci krve a trávení.

Na přípravných střetnutích si můžete s jinými budoucími maminkami vyměnit zážitky, vědomosti a vést zajímavé debaty.

Existují dvě možnosti pôrodu

Přirozený vaginální porod nebo císařský řez.

Při vaginálním porodu se rodí miminko hlavou napřed. Porod se komplikuje, pokud se miminko neotočí. V případě, že je miminko většinu času otočené hlavou dolu, porod probíhá hladce a bez problémů.

Porod má vícero fází: Odtok plodové vody, rozšíření děložního čípku a samotný porod. Pokud trvají kontrakce příliš dlouho, nebo pokud je ohrožená matka nebo dítě, může se porod vyvolat uměle. Rovněž, pokud je už po termínu předpokládaného data narození.

Císařský řez je volbou v případech, kdy je ohrožená matka nebo dítě. V případech, kdy je miminko zle otočené, nebo je pánev matky příliš úzká. Dá se naplánovat dopředu nebo se o něm rozhodne v poslední minutě. Probíhá pod lokální anestézií.