Měsíc po měsíci

Během 36 týdnů těhotenství roste miminko vysokou rychlostí. Buňky se vyvinou na průměrných 50 cm a 3,3 kg, které mají při narození.

Váš lékař vás bude informovat o tom, jak se miminko vyvíjí v děloze. Sledujte všechny změny.

Průběh těhotenství měsíc po měsíci.

Z vajíčka se stane embryo a z embrya plod.

Vyroste, vyvinou se všechny orgány a zkombinuje se v něm genetická informace obou rodičů. Miminko je obklopeno plodovou vodou. Nedýchá ani nejí. Vše, co potřebuje, všechna látková výměna probíhá prostřednictvím placenty: přijímá kyslík, zbavuje se oxidu uhličitého, roste a vyvíjí se z vašich zásob.

Pro vás je to trochu nepříjemné období.

Trpíte ranní nevolností, jste podrážděná, unavená a ospalá. Buďte trpělivá, vše se dá do pořádku.

1. Měsíc

Ve 4 týždni, Ve 4. týdnu vajíčko vrostlo do stěny dělohy. Buňky se rozmnožují závratnou rychlostí. Formuje se placenta. Z vašeho miminka je už embryo 2 až 5 mm velké. Neváží skoro nic.

2. Měsíc

V 6. týdnu se miminku začínají formovat ruce a nohy. Začíná se tvarovat mozek a oči. V této fázi je vaše miminko plodem. V 8. týdnu měří 3 cm a váží 3 g.
V 8 týdnu měří 3cm a váží 3g.


3. Měsíc

Váha miminka se ztrojnásobí a je 4krát delší. Začínají se črtat rysy tváře. Formují se orgány (např. ledviny, játra, trávicí trakt). Zpevňuje se páteř. Už teď se dá rozpoznat, zda to bude chlapec nebo děvče. Miminko se začíná hýbat, i když to ještě necítíte. Ve 12. týdnu měří 10 cm a váží 45 g.

Vaše miminko je stále více viditelným a mění se váš sociální status: okolí vás vnímá jako budoucí maminku. Vaše bříško se zakulacuje a už brzy pocítíte pohyby miminka. Ranní nevolnost bude ustupovat. Vaše pleť se pigmentuje a na bříšku uvidíte tmavý svislý pás.

4. Měsíc


Orgány, např. trávicí trakt, jsou vyvinuty a začínají fungovat. Srdce miminka tluče dvakrát rychleji než vaše. Mozek miminka prochází intenzivní fází vývoje. Tenká pokožka, pod kterou pulzují žilky, je pokryta jemnými chloupky. V 16. týdnu měří miminko 19 cm a váží okolo 200 g.

5. Měsíc


Cítíte pohyby miminka. Jemné kopání zesiluje, hlavně v noci, když se snažíte oddychovat. Miminko polyká plodovou vodu a trénuje tak budoucí dýchání a polykání potravy. Pokožka ještě nemá podkožní tuk a je vráskatá. Ve 20. týdnu měří 25 cm a váží okolo 500 g.

6. Měsíc


Miminko začíná být aktivní. Každou půl hodinu udělá 20 až 60 pohybů. Neznamená to, že když se narodí, bude neklidné. Myslete na to, že spí s přestávkami 16 až 20 hodin denně. Pokud neucítíte pohyb více než 24 hodin, poraďte se s lékařem. Někdy můžete mít pocit, že miminko má škytavku. Jde o reflexní pohyby bránice. V Ve 24. týdnu měří miminko 33 cm a váží okolo 870 g.

Posledních pár měsíců můžete být nedočkavá. Jméno máte vybrané, dětský pokoj je připraven, kufr do porodnice je zabalen.

7. Měsíc


Smysly miminka se probouzejí. Začíná cítit, slyší zvuky, vnímá světlo, chutě a dokonce vůně. Jak dál roste, jeho pohyby začínají být přesnější, zatíná pěsti, cucá si palec a reaguje na vaše nálady. Vznikají mezi vámi první vazby. Miminko rozpoznává váš hlas a hlas svého tatínka. Je čas, abyste mu začali zpívat ukolébavky. Písničky, přicházející z venkovního světa ho uklidňují také v bříšku. Ve 28. týdnu měří 37 cm a váží okolo 1,5 kg. 

8. Měsíc


Pokožka začíná být jemnější a tělíčko se zakulacuje. Orgány fungují. Srdce a plíce jsou taktéž vyvinuty. Miminko mění pozici a hlavičku drží většinou směrem dolů. Ve 32. týdnu měří 43 cm a váží kolem 2,2 kg.

9. Měsíc


Miminko nabírá posledních pár centimetrů a poslední gramy na měkkých částí tělíčka, ruce, bříško, nožičky. Části, které tak nebudou při porodu na překážku. Lebeční kosti nejsou ještě zralé, to proto, aby se mohla hlavička lépe dostat přes pánev. V 36. týdnu měří miminko 50 cm a váží 3,3 kg popřípadě i více.